Scoreboard

Reported games for the week of
Friday, September 19 2014
  • Albany

    6

    Springfield

    28

    AT
    09/19 - Final
  • Amite

    20

    Southern Lab

    16

    AT
    09/19 - Final
  • Ascension Catholic

    23

    Christian Life

    12

    AT
    09/19 - Final
  • Ascension Christian

    39

    Ridgewood

    21

    AT
    09/19 - Final
  • Ascension Episcopal

    6

    Opelousas Catholic

    43

    AT
    09/19 - Final
  • Belaire

    6

    Broadmoor

    49

    AT
    09/19 - Final
  • Belle Chasse

    54

    Brusly

    42

    AT
    09/19 - Final
  • Catholic - B.R.

    35

    Denham Springs

    13

    AT
    09/19 - Final
  • Catholic - P.C.

    59

    East Iberville

    0

    AT
    09/19 - Final
  • Central -B.R

    6

    Jesuit

    35

    AT
    09/19 - Final
  • Dutchtown

    10

    Destrehan

    20

    AT
    09/19 - Final
  • East Ascension

    42

    St. Charles

    35

    AT
    09/19 - Final
  • East Feliciana

    8

    Zachary

    49

    AT
    09/19 - Final
  • False River

    6

    Houma Christian

    33

    AT
    09/19 - Final
  • Glen Oaks

    6

    Scotlandville

    47

    AT
    09/19 - Final
  • H.L. Bourgeois

    12

    St. Amant

    55

    AT
    09/19 - Final
  • J.S. Clark

    21

    St. Thomas Aquinas

    47

    AT
    09/19 - Final
  • Jeanerette

    22

    Capitol

    33

    AT
    09/19 - Final
  • KIPP Renaissance

    20

    Parkview Baptist

    45

    AT
    09/19 - Final
  • Loranger

    21

    Kentwood

    24

    AT
    09/19 - Final
  • Madison Prep

    40

    Redemptorist

    20

    AT
    09/19 - Final
  • Marksville

    36

    Independence

    0

    AT
    09/19 - Final
  • Mentorship Academy

    0

    Baker

    46

    AT
    09/19 - Final
  • Metairie Park Country Day

    10

    Episcopal

    20

    AT
    09/19 - Final
  • Northeast

    8

    Tara

    6

    AT
    09/19 - Final
  • Opelousas

    0

    McKinley

    42

    AT
    09/19 - Final
  • Pine

    20

    Bogalusa

    28

    AT
    09/19 - Final
  • Pineville

    29

    Walker

    26

    AT
    09/19 - Final
  • Plaquemine

    35

    Woodlawn - B.R.

    21

    AT
    09/19 - Final
  • Port Allen

    22

    Livonia

    46

    AT
    09/19 - Final
  • Riverside Academy

    44

    West St. John

    21

    AT
    09/19 - Final
  • St. John

    22

    Dunham

    34

    AT
    09/19 - Final
  • St. Martin, MS

    50

    St. Helena College & Career Academy

    6

    AT
    09/19 - Final
  • St. Michael Archangel

    19

    Live Oak

    10

    AT
    09/19 - Final
  • University Lab

    27

    LaGrange

    26

    AT
    09/19 - Final
  • Vandebilt Catholic

    17

    St. James

    36

    AT
    09/19 - Final
  • Vernado

    0

    Jewel Sumner

    34

    AT
    09/19 - Final
  • West Feliciana

    28

    St. Louis

    21

    AT
    09/19 - Final
  • West Jefferson

    28

    Lutcher

    42

    AT
    09/19 - Final
  • White Castle

    12

    Donaldsonville

    35

    AT
    09/19 - Final

Southeastern claims No. 4 national seed, first-round bye

Southeastern claims No. 4 national seed, first-round bye
Image provided by SLU
Sports
Sunday, November 24, 2013 - 5:12pm

The Southland Conference champion Southeastern Louisiana football team was awarded the No. 4 national seed in the 2013 NCAA Division I Football Championship, a first-round bye and a second round home game, when the 24-team FCS playoff field was announced by the NCAA on Sunday on ESPNU.

Southeastern (10-2), which is making its first-ever trip to the playoffs, will have to wait to find out who will visit Hammond on Dec. 7 at 7 p.m. The Lions will be matched up with the winner of Saturday’s 2 p.m. contest in Huntsville, Texas between the Lions’ Southland Conference rival Sam Houston State (8-4) and Southern Utah (8-4) of the Big Sky Conference.

Based on seeding, the Lions would be in line to host a quarterfinal game in Strawberry Stadium on Dec. 13 or 14. A Southeastern second round win would set up a matchup with either No. 5 national seed Maine, New Hampshire or Lafayette.

Southeastern was one of three Southland Conference teams to earn a spot in the field, along with SHSU and No. 6 national seed McNeese State. Two-time defending national champion North Dakota State was named the No. 1 seed, followed by No. 2 Eastern Illinois, No. 3 Eastern Washington, Southeastern, Maine, McNeese State, No. 7 Towson and No. 8 Montana.

All Southeastern football playoff information can be found at www.LionSports.net/playoffs2013. Tickets for the Dec. 7 contest will be available to the general public on Monday by contacting the Southeastern Athletic Ticket Office at (985) 549-5466 or by visiting the ticket office in the Dugas Center of Athletics, located on the corner of W. Dakota St. and Galloway Dr. Ticket office hours are 8 a.m. – 4:30 p.m. Monday through Thursday, as well as 8 a.m. - 12:30 p.m. on Friday.

Reserved chair back tickets for all Southeastern home playoff games are priced at $35.00, while reserved bench seats can be purchased for $25.00. Youth tickets (ages 17 and under) will be available for $15.00 The NCAA does not allow Southeastern students to receive free admission and student tickets will be available for $10.00. Students can only buy one ticket apiece and only students may sit in the student section. 500 tickets will be made available to the visiting team. In the event of a sellout, 400 standing room only tickets will be made available at $15.00 as well.

All first and second round games will be televised exclusively on ESPN3. Southeastern’s Dec. 7 game will also air on KSLU 90.9 FM, the flagship station of the Southeastern Sports Radio Network, as well as Northshore Broadcasting stations Kajun 107.1 FM and The Joint 104.7 FM. Fans can listen online at www.LionSports.net.

2013 NCAA Division I Football Championship
All first and second round games to air on ESPN3 – Times listed are Central (CST)

First Round Games – Saturday, Nov. 30
Furman at South Carolina State, 12 p.m.
Bethune-Cookman at Coastal Carolina, 12 p.m.
Lafayette at New Hampshire, 11 a.m.
Southern Utah at Sam Houston State, 2 p.m.
South Dakota State at Northern Arizona, 7 p.m.
Samford at Jacksonville State, 7 p.m.
Sacred Heart at Fordham, 12 p.m.
Tennessee State at Butler, 12 p.m.

Second Round Games – Saturday, Dec. 7
Furman/South Carolina State winner at No. 1 North Dakota State, 2:30 p.m.
Coastal Carolina/Bethune-Cookman winner at No. 8 Montana, 1 p.m.
New Hampshire/Lafayette winner at No. 5 Maine, 1 p.m.
Sam Houston State/Southern Utah winner at No. 4 Southeastern Louisiana, 7 p.m.
Northern Arizona/South Dakota State winner at No. 3 Eastern Washington, 3 p.m.
Jacksonville State/Samford winner at No. 6 McNeese State, 6 p.m.
Fordam/Sacred Heart winner at No. 7 Towson, 12 p.m.
Butler/Tennessee State winner at No. 2 Eastern Illinois, 1 p.m.
 

Comments News Comments

Post new Comment