Scoreboard

Reported games for the week of
Friday, October 31 2014
  • Amite

    18

    Jewel Sumner

    0

    AT
    10/24 - Final
  • Ascension Catholic

    27

    West St. John

    32

    AT
    10/24 - Final
  • Ascension Christian

    6

    White Castle

    68

    AT
    10/24 - Final
  • Ascension Episcopal

    46

    Gueydan

    6

    AT
    10/24 - Final
  • Baker

    27

    Glen Oaks

    22

    AT
    10/24 - Final
  • Belaire

    30

    Redemptorist

    27

    AT
    10/24 - Final
  • Berwick

    0

    Donaldsonville

    32

    AT
    10/24 - Final
  • Bogalusa

    37

    Independence

    28

    AT
    10/24 - Final
  • Broadmoor

    34

    Central - B.R.

    22

    AT
    10/24 - Final
  • Capitol

    0

    East Feliciana

    36

    AT
    10/24 - Final
  • Catholic - B.R.

    27

    McKinley

    6

    AT
    10/24 - Final
  • Catholic - P.C.

    49

    Sacred Heart

    51

    AT
    10/24 - Final
  • Christian Life

    0

    Southern Lab

    35

    AT
    10/24 - Final
  • Denham Springs

    21

    University Lab

    56

    AT
    10/24 - Final
  • Dutchtown

    30

    East Ascension

    36

    AT
    10/24 - Final/OT
  • Live Oak

    6

    Scotlandville

    14

    AT
    10/24 - Final
  • Lorager

    32

    Albany

    8

    AT
    10/24 - Final
  • Lutcher

    14

    Plaquemine

    28

    AT
    10/24 - Final
  • Madison Prep

    6

    Kentwood

    20

    AT
    10/24 - Final
  • North Central

    28

    False River

    39

    AT
    10/24 - Final
  • Northeast

    0

    Episcopal

    31

    AT
    10/24 - Final
  • Port Allen

    26

    Parkview Baptist

    60

    AT
    10/24 - Final
  • Sophie B. Wright

    12

    St. James

    56

    AT
    10/24 - Final
  • South Plaquemines

    0

    Riverside Academy

    40

    AT
    10/24 - Final
  • Springfield

    48

    Pine

    36

    AT
    10/24 - Final
  • St. Amant

    28

    Woodlawn - B.R.

    24

    AT
    10/24 - Final
  • St. Helena College & Career Academy

    22

    St. Thomas Aquinas

    45

    AT
    10/24 - Final
  • St. John

    54

    East Iberville

    6

    AT
    10/24 - Final
  • St. Michael the Archangel

    43

    Tara

    7

    AT
    10/24 - Final
  • Varnado

    42

    Haynes Academy

    6

    AT
    10/24 - Final
  • Ville Platte

    0

    Livonia

    21

    AT
    10/24 - Final
  • Walker

    20

    Zachary

    70

    AT
    10/24 - Final
  • West Feliciana

    32

    Brusly

    28

    AT
    10/24 - Final

Baton Rouge Super Regional starts Friday night

Baton Rouge Super Regional starts Friday night
Photo provided by LSUSports.net
LSU

POSTED: Tuesday, June 4, 2013 - 5:00pm

UPDATED: Tuesday, June 4, 2013 - 5:58pm

The best-of-three NCAA Super Regional series between No. 4-seeded LSU and Oklahoma will start Friday at 6:00 p.m.

The game can be watched on on ESPN. 

LSU (55-9) swept three games at Alex Box Stadium last weekend to win its 20th NCAA Regional, while Oklahoma (43-19) went to Blacksburg, Va., and knocked off top-seeded Virginia Tech to complete regional play 3-0.

Game 2 of the series will be played Saturday at 6:00 p.m. on ESPN2.

Game 3, if necessary, is set for Sunday at 6:00 p.m. on ESPN2.

NCAA Super Regional Pairings

All Times Central

Bracket 1 (Start Friday, June 7)

at Chapel Hill, N.C.
G1: South Carolina vs. (1) North Carolina, noon (ESPN2)
G2: (1) North Carolina vs. South Carolina, 11:00 a.m. (ESPN)
G3 (if nec.): South Carolina vs. (1) North Carolina, noon (ESPN)

at Raleigh, N.C.
G1: Rice vs. NC State, 3:00 p.m. (ESPN2)
G2: NC State vs. Rice, 3:00 p.m. (ESPN2)
G3 (if nec.): Rice vs. NC State, 3:00 p.m. (ESPNU)

at Fullerton, Calif.
G1: UCLA vs. (5) Cal State Fullerton, 6:00 p.m. (ESPN2)
G2: (5) Cal State Fullerton vs. UCLA, 9:00 p.m. (ESPN2)
G3 (if nec.): UCLA vs. (5) Cal State Fullerton, 9:00 p.m. (ESPN2)

at Baton Rouge, La.
G1: Oklahoma vs. (4) LSU, 6:00 p.m. (ESPN)
G2: (4) LSU vs. Oklahoma, 6:00 p.m. (ESPN2)
G3 (if nec.): Oklahoma vs. (4) LSU, 6:00 p.m. (ESPN2)

Bracket 2 (Start Saturday, June 8)

at Nashville, Tenn.
G1: Louisville vs. (2) Vanderbilt, 2:00 p.m. (ESPN)
G2: (2) Vanderbilt vs. Louisville, 3:00 p.m. (ESPN)
G3 (if nec.): Louisville vs. (2) Vanderbilt, 6:00 p.m. (ESPN2)

at Tallahassee, Fla.
G1: Indiana vs. (7) Florida St., 11:00 a.m. (ESPNU)
G2: (7) Florida St. vs. Indiana, noon (ESPNU)
G3 (if nec.): Indiana vs. (7) Florida St., noon (ESPN2)

at Charlottesville, Va.
G1: Mississippi St. vs. (6:00) Virginia, noon (ESPN2)
G2: (6:00) Virginia vs. Mississippi St., 6:00 p.m. (ESPNU)
G3 (if nec.): Mississippi St. vs. (6:00) Virginia, 3:00 p.m. (ESPN2)

at Corvallis, Ore.
G1: Kansas St. vs. (3:00) Oregon St., 6:00 p.m. (ESPNU)
G2: (3:00) Oregon St. vs. Kansas St., 9:00 p.m. (ESPNU)
G3 (if nec.): Kansas St. vs. (3:00) Oregon St., 6:00 p.m. (ESPNU)   

Comments News Comments

Post new Comment